לטוד, מערוץ היוטיוב Todd in the Shadows, יש תוכנית שנקראת One Hit Wonderland. בתוכנית, טוד לוקח כל מיני אמנים שהיה להם להיט אחד ומספר את הסיפור מאחורי הלהקה, איפה הם היו לפני הלהיט, מה קרה בעקבות הלהיט, לאן הם המשיכו אחריו והאם הגיע להם יותר. בפרק האחרון, הוא דיבר על להקת Ok Go והלהיט היחיד שלה Here It Goes Again.

עכשיו, לאלו שלא מכירים את הלהקה, Ok Go היא להקת רוק ו/או פופ ו/או אינדי ו/או אלטרנטיבי ו/או כל התשובות הנ"ל, תלוי על איזה שיר מדובר, כשהקטע הכי עוצמתי אצלם זה הקליפים שלהם. מרגע שהם צילמו את Here It Goes Again, קליפ שכולו נעשה בוואן שוט (צילום אחד ארוך בלי קאטים) כשחברי הלהקה רוקדים על הליכונים, הם החלו לצלם את כל הקליפים שלהם הם בוואן שוט, כשכל קליפ הוא יותר מרהיב מקודמו. הם צילמו – בין היתר – קליפ במטוס בלי כבידה כשהם מרחפים עם כל מיני עצמים; קליפ בהילוך מהיר שנמשך יותר מיממה; קליפ בהילוך איטי שנמשך 4 שניות אבל כשמותחים אותו לשלוש דקות מתקבל שיר שלם; וקליפ עם מאות מדפסות שמדפיסות בו זמנית מאות דפים היוצרים תמונות מרהיבות.

מבחינה ויזואלית וקריאטיבית – Ok Go הם כמה רמות מעל כולם, ואלו שעוקבים אחריהם ממתינים בסקרנות לקליפ הבא שלהם.

אלו שכן מכירים את הלהקה, מתפלצים ואומרים: "מה להקה של להיט אחד? מה אתם דפוקים?! יש להם מיליוני צפיות ביוטיוב!!!"

אז למען הסדר הטוב, אומר שטוד מתייחס אל להקה של להיט אחד על-פי מצעדי הבילבורד. כלומר, השיר Here It Goes Again היה היחיד שנכנס למקום הראשון במצעדי הבילבורד. לפיכך, גם להקת A-Ha מבחינתו היא להקה של להיט אחד. יש לו אחלה סרטון שמנתח את Take On Me, אחת מפסגות היצירות הקריאטיביות בהיסטוריה של הוידאו קליפים.

חזרה ל-Ok Go. בוולוג של טוד, הוא מציין נתון מאוד מעניין. ביוטיוב, יש להם עשרות מיליוני צפיות לכל קליפ, שזה נתון סופר מרשים. בספוטיפיי, לעומת זאת, יש להם מיליונים בודדים לכל שיר. בגדול, זה גם נתון סופר מרשים, רק שטוד אומר שלשירים יש יותר האזנות בספוטיפיי מאשר בצפיות ביוטיוב. האמת שבדקתי את זה ואני יכול לומר שהוא דיי טועה. ל-Despacito יש 6 מיליארד צפיות לעומת 1 מיליארד האזנות בספוטיפיי, ול-Bohemian Rhapsody יש כמעט מיליארד צפיות לעומת 800 מיליון האזנות. יחד-עם-זאת, כן יש כאן איזושהי נקודה למחשבה.

בתור אחד שכן מכיר את Ok Go וראיתי את הקליפים שלהם עשרות פעמים, במיוחד עם הבת שלי בת השלוש, שמאוד נהנית לראות את כל הצבעוניות שלהם ובמיוחד את הקליפ עם הכלבים המאולפים, אני חיב לומר שאני לא זוכר אף אחד מהשירים שלהם. אולי רק אחד, את ההכי קליט שלהם מבחינתי, I Won't Let You Down, ואיזשהו ליין מהשיר Obsession.

זהו.

חלילה אני לא בא לומר שהשירים שלהם לא טובים. נשבע לכם שאין לי מושג מה זה אומר שיר טוב או לא טוב. אני יודע רק מה זה שיר מקצועי ושיר לא מקצועי. יש כאלו שגורסים ש-Obladi Oblada של הביטלס הוא אחד הגרועים שלהם, ויחד-עם-זאת, מיליארדי אנשים מסביב לעולם עפים עליו, אז כל מיני הייטרים שבאים וצועקים "שיר גרוע! שיר גרוע!", באמת אין לי מושג על מה הם מדברים ומהו הניתוח המדעי והאובייקטיבי שלהם לגבי טיבו של שיר.

מה אני כן אומר? שקליפ – לא משנה כמה מדהים, מרהיב, מבריק, מתוחכם וקריאטיבי הוא יהיה – לא מעיד בכלום על ההצלחה של השיר עצמו ו/או על הקריירה של האמן. נכון, Ok Go בליגה אחרת, הם הרבה יותר מוכרים מרוב האמנים העובדים, הם מקבלים חסויות מחברות גדולות והם מופיעים יחסית הרבה, יותר בכל מיני מרכזי אמנויות למיניהם מאשר באולמות של הופעות. אבל כמו שטוד עצמו שואל בקליפ – האם הם מוזיקאים או אמני וידאו ארט?

אפשר להמשיך לדון בשאלה הזאת ואם זה בכלל רלוונטי כי הלהקה כן הגיעה לאיזשהו סוג של הצלחה, אף-על-פי שזאת לא ההצלחה שהם כנראה ציפו לה, אבל השאלה הגדולה יותר, אותה אחת שכל אמן שואל את עצמו, היא האם אני חייב קליפ מיוחד ומרהיב בשביל להצליח, תהא ההצלחה מה שהוא מדמיין שהיא.

התשובה היא – לא.

או אם אדייק – לא בהכרח.

יצא לי לראות קליפים מאוד יפים ויצירתיים של כל מיני אמנים, גם אנונימיים וגם ותיקים, שאני יותר זוכר את הקליפ מאשר את השיר, או שזה בכלל לא סקרן אותי לעקוב אחר הקריירה של אותו האמן. לעומת זאת, שמעתי המון שירים יפים של אמנים, גם אנונימיים וגם ותיקים, שבחיים לא אשכח אותם, וזאת למרות הקליפים השגרתיים, המשעממים או הסתמיים שלהם.

לעניות דעתי – השיר חשוב פי אלף מהוידאו שלו. חלילה אני לא אומר שלא כדאי להשקיע ביצירתיות, או להשקיע כסף בקליפ גרנדיוזי, אבל לרגע אל תחשבו שזה מה שימנף לכם את הקריירה, כי זה פשוט לא. נכון, זה יכול לעזור לקבל אייטמים פה ושם. אז מה? כמות האמנים שמקבלים אייטמים היא מאוד גדולה. זה לא כל כך קשה. זה גם לא כל כך קל, אבל זה רחוק מלהיות בלתי אפשרי. זה לא אומר שהאייטם שתקבלו יטיס אתכם לקיסריה, עם כל הצער שבדבר. בכדי שזה יקרה, צריכים לקרות המון דברים במקביל – השיר צריך להיות מעולה, הוא חייב לצאת באיזשהו תזמון שהציבור מוכן לקבל אותו, הוא צריך להגיע אל מספיק אוזניים שישתפו אותו וצריך שיהיה המשך לפעילות של אותו האמן. היו כאלו אמנים שהוציאו קליפים מדהימים שהיה עליהם דיבור, אבל הם לא ידעו איך למנף את זה ולכן לא פרצו.

בואו רגע נדבר על אמן שכן עשה וואחד קליפ קריאטיבי שגם מינף לו את הקריירה: טונה. גם זה יעבור. אין הרבה שלא מכירים את הקליפ הזה. הוא היסטרי. הוא מהמם. הוא מאוד יצירתי, במיוחד העבודה הקשה שהושקעה בשיחזור כל המוצרים הנוסטלגיים ההם. אבל הדבר הכי חשוב – איזה שיר פצצה.

אז כאן עולה השאלה – האם השיר היה מצליח בלי התשומת לב של הקליפ? וואלה לא יודע. אולי כן, אולי לא. אני מכיר את טונה עוד שנים אחורה. יש לו אחלה שירים. ההצלחה לא הגיעה לו בין לילה. הוא אפילו מראה סרט מאוד מרגש בחלק מההופעות שלו, על כל השנים שהוא עבד כל כך קשה ולא הגיעו אנשים להופעות, עד לאיך שהוא ממלא אולמות היום. ממש מקסים. נקודת המפנה הייתה, ללא ספק "גם זה יעבור". אי אפשר באמת לדעת מה היה קורה אילו הוא לא היה מוציא את הקליפ, אבל לעניות דעתי, הקליפ כן סייע למנף את הקריירה שלו באלפי מונים.

לעומתו, קחו שניים אחרים: אליעד וג'יין בורדו. להיטי הפריצה של שניהם היו בלי קליפ בכלל, אלא קליפ תמונה. אפילו בלי קליפ מילים, כמו שנהוג בז'אנר הים תיכוני.

בדרך כלל שאני מעלה את הטיעון הזה, אנשים ישר אומרים "נו, אליעד לא היה צריך, יש לו את הקטע של בר מ-'שמש'". תראו, ללא ספק, גם אליעד הודה שלא הייתה לו ברירה אלא להשתמש בזה בשביל לקבל אייטמים, כי אם כבר יש לך איך למנף את עצמך תקשורתית אז לך על זה בכל הכוח. אבל שנה לפני ש-"מתוק כשמרלי" יצא, אליעד הוציא אלבום. שלושת הסינגלים הראשונים שיצאו אמנם עוררו איזשהו עניין, אבל לא מספיק בשביל שיהיה מוכר בכל בית ויוכל להתפרנס אך ורק ממוסיקה. שני הסינגלים הראשונים יצאו כקליפים, השלישי כקליפ תמונה, ואז יצא "מתוק כשמרלי", גם כקליפ תמונה. זה כבר טרף את כל הקלפים והוביל אותו אל הההצלחה האדירה שלו. היא ממש לא נבעה מהקליפ עצמו, שבכלל לא היה קיים.

אם הולכים על הטיעון שלאליעד היה איזשהו גימיק תקשורתי, אז אני רוצה לבשר לכם שהוא לא האמן היחיד בארץ שיש לו אחד כזה. כל היחצנים של כל האמנים בארץ עובדים ימים כלילות בשביל לייצר את הגימיקים האלו, ולא כולם מקבלים אייטמים. אי אפשר לבוא ולהשתמש רק בטיעון הזה כיוון שזה לא מספיק. צריך גם איזשהו עניין וצריך שיר טוב, שעדיף שיהיה מאוד קליט.

אבל גם אם נניח שההצלחה של אליעד נבעה אך ורק מהיותו בר מ-"שמש", בואו ניקח את הדוגמא של ג'יין בורדו. להם לא היה שום גימיק תקשורתי, מלבד העובדה שהם להקת קאנטרי ישראלית. עובדה שהיא לא יותר מדי מיוחדת כיוון שהם לא היחידים בארץ ששרים קאנטרי בעברית. מה שכן מיוחד זו העבודה המאומצת שג'יין בורדו עשו במשך שנים בשביל להגיע לתודעה הקולקטיבית. הם לא הצליחו בין לילה. לא שיש בכלל דבר כזה. הקליפים של שירי הפריצה שלהם הם בדיוק כמו של אליעד – תמונות ותו לא. גם בלי קליפ מילים. בכלל, יחצנים יגידו לכם שעדיף לעשות קליפ תמונה מאשר קליפ מילים כיוון שזה נראה קריוקי חובבני כזה, אבל אני לא חושב שזה משנה משהו.

למעשה, הנה כמה דוגמאות לקליפים זולים רצח של אמנים גדולים שבטוח אין להם בעיה לממן קליפים עתירי תקציב:

Coldplay – Yellow

Mike Posner – Move On

Fatboy Slim – Praise You

Black Keys – Lonely Boy


אז מה בעצם השורה התחתונה?

  1. קליפ לא מחייב הצלחה של שיר ו/או של קריירה של אמן.
  2. אם יש לכם תקציב לקליפ – לכו על זה. אם אין, תעשו משהו מינימליסטי או תשתמשו בתמונה.
  3. יש לכם רעיון יצירתי לקליפ? לכו על זה. עדיף משהו יצירתי מאשר משהו שאיננו כזה, אבל אל תסתמכו על זה שהקליפ היצירתי והמיוחד שעשיתם הוא זה שיוביל להצלחה אליה אתם מצפים.
  4. קליפ תמונה או קליפ מילים? מה שמרגיש לכם יותר נכון. אני לא חושב שזה משנה. אמנים מכל קצוות הקשת האמנותית עשו כזה. עדיף, כמובן, שיהיה יצירתי, אבל ממש לא מחייב.
  5. עדיף לנתב את ההשקעה התקציבית אל עבר קידום ממומן של השיר ברשתות החברתיות ו/או יוטיוב, בכדי שכמה שיותר אנשים יכירו אתכם.
  6. אתם מוכרחים שתהיה לכם תוכנית למה שקורה אחרי שהשיר יוצא. תנסו לארגן לעצמכם ראיונות ואייטמים בכל מיני מקומות, תהיו מוכנים עם הופעות ותתכוננו עם השיר הבא. מוסיקה זה כמו עסק וזה חייב להיות בתנועה כל הזמן, אחרת "הלקוחות" יפסיקו לבוא.
  7. תיהנו מהדרך, תתמידו ואל תפסיקו עד שתגיעו לשם. אין דרך אחרת.

שיהיה לכם המון המון בהצלחה!

—————————-

רוצים להפיק סרטים תדמיתיים ושיווקיים לחברה שלכם, או להתייעץ בנוגע לאסטרטגיות שיווק?

בשמחה רבה!

אני זמין באימייל האישי שלי: Ori@origalili.com

בטלפון: 0773559575

או בנייד: 0543001678