סוף השנה האזרחית הגיע ואיתו שלל מאמרים על טקטיקות שיווק חדשות שמומלץ לאמץ לקראת השנה החדשה. חלק מהאסטרטגיות הללו נובעות מתחזיות לגבי שינויי צפויים במערך האלגוריתם של כל החברות הדיגיטליות – גוגל, פייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין, פינטרסט וכד' – ואילו חלק מהאסטרטגיות מושתת על בסיס סטטיסטיקה וניסיון.

לעומת זאת, ישנם טקטיקות שיווק מאוד פשוטות ואפקטיביות שיכולות למנף את העסק שלך, אבל משום מה אינך עושה אותן עדיין. במאמר האלו אעבור על כמה כאלו שיכולות לחולל פלאים אם רק באמת יצאו לפועל. כמובן, הכל נובע מניסוי וטעייה בשטח במשך שנים – מה עובד יותר, מה עובד פחות, מה כדאי להגביר ועל מה אפשר לוותר.

1. לפרסם כמה שיותר

אין עוררין על-כך. זו מתמטיקה דיי פשוטה. רוצה שידעו על העסק שלך? חובה לפרסם כמה שיותר. אני לאו דווקא מדבר על קידום ממומן, שאל זה עוד אחזור, אלא על להיות נוכח בכל מקום כמה שיותר: פוסטים, סטוריז, יוטיוב, בלוג, מאמרים, וידאו, טלוויזיה וכד'. אם היה אפשר, אז גם מומלץ לשלוח את עצמך בפקס.

חשיפת יתר? אין דבר כזה.

אחת החששות שאני שומע מלקוחות בנוגע לפרסום מאסיבי היא שאנשים יפסיקו לעקוב אחריהם, יחשבו שהם נודניקים וזה יפגע להם בעסקים. בינינו, זה סתם תירוץ שנובע מאיזשהו פחד עמוק יותר, אבל כמו שכבר אמרתי במאמרים קודמים – האנשים האלו שיפסיקו לעקוב אחריך הם לא לא אלו שמשלמים לך את המשכורת, לא את החשבונות ולא את החופשות!

מי כן משלם לך את זה?

אנשים שנחשפים לתכנים שלך על בסיס יום יומי, אלו שמקבלים ממך סיוע לבעיה שלהם.

אני מגחך כל פעם שאני שומע את התירוץ הזה של חשיפת יתר. הרי ידוע לכל שקוקה קולה ירדה ברווחים בגלל חשיפת יתר. זה גם ידוע שהערך של בר רפאלי נפגע כשהיא מפרסת בו זמנית כמה רשתות. חברות תוכנה נסגרות בגלל שלא הפסיקו לדבר עליהן. שטויות.

ככה זה תופס לגבי כל עסק כלשהו – מאמנים, יועצים עסקיים, שיפוצניקים, מוכרי רהיטים, סטארטאפים, רפלקסולוגים – כל דבר.

חובה להמשיך לפרסם כמה שיותר, לשתף מאמרים, טיפים, סרטונים, קייס סטאדיז, עדויות של לקוחות, להראות איך המוצר שלך יכול לעזור וכבר עוזר לאחרים, להראות איך העסק שלך יכול לעזור וכבר עוזר לעסקים של אחרים, וכן הלאה.

מפרסמים כמה שיותר? מעולה, ככה העסק שלך גם מתקבע בטופ אוף מיינד של אנשים, וברגע שהם יצטרכו לפתור איזושהי בעיה בתחום ההתמחות שלך, או שמישהו ידבר איתם על הבעיה שלהם, העסק שלך יהיה הראשון שיקפוץ להם לראש.

2. פוסטים עם תמונה

אחרי שציינתי את המובן מאליו העליון, זה שלא יכול להיות יותר גבוה ממנו, אמשיך אל עוד טריק שאין מצב שלא שמעת עליו, והוא לפרסם פוסט עם תמונה.

סטטיסטית, אלו הפוסטים עם הכי הרבה מעורבות, כלומר שאנשים ביצעו איזושהי פעולה עם הפוסט – לייק, תגובה, שיתוף או התכתבו עם העמוד בעקבותיו.

חשוב מאוד לשים לב, לא מדובר רק בפוסט עם תמונה ותו לא, אלא בתמונה המשמשת למשוך את תשומת לב הקורא, ואליה מתלווה טקסט בעל ערך הן ללקוחות הפוטנציאליים והן מבחינה שיווקית עבורך.

דוגמא מובהקת לכך אפשר לראות באינטסגרם, שם כל מיני בעלי עסקים מעלים איזושהי תמונה מסוימת שאין לה כמעט שום קשר אל הטקסט שבפוסט, אך היא מספיק מושכת ומעניינת בכדי שנעצור ונקרא את שאר הפוסט, כמו בדוגמא הזאת:

שימו לב שהבחור הזה, וינס, קואוצ'ר סופר מוצלח שמתעסק גם בכושר, העלה תמונה עם ציטוט השראה, שאגב – תמונה עם ציטוט השראה זה האלף בית של מעורבות בכל רשת חברתית – כשבגוף הפוסט הוא בכלל מפרסם כנסים וסמינרים שהוא מעביר. וכן, יש לו שגיאת דקדוק בפוסט, מה שגרם לאנשים להגיב ולגחך על-כך, מה שהוביל לכך שמבחינת האלגוריתם של אינסטגרם – זהו פוסט בעל מעורבות גבוהה והם הגבירו את החשיפה אליו.

אני יודע, כבעלים של חברת הפקות וידאו אני דיי יורה לעצמי בזרת של כף הרגל, אבל זאת האמת לאמיתה. נכון, אומרים שהאלגוריתם של פייסבוק ואינסטגרם נותן קדימות ודחיפה לתכני וידאו בכדי לתת פייט ליוטיוב, אבל אפשר לבדוק את זה על עצמך – בזמן הגלילה בפייסבוק או באינסטגרם, כמה פעמים נעצרת על וידאו מסוים וצפית בו במשך זמן ממושך? יחסית לא הרבה, וזאת מהסיבה שלא תמיד יש לך זמן או סבלנות לצפות בוידאו. לרוב, ההעדפה היא לעבור בזריזות על הפיד ולהמשיך הלאה. אם נתקלתי בפוסט שמעניין אותי, יש יותר סיכוי שאתייחס אליו אם הוא טקסט ולא וידאו, כיוון שאז אני בשליטה מלאה על התוכן אותו אני צורך. אני יכול לרפרף בין הפסקאות ולא צריך לחכות שהוידאו יגיע לנקודה שמעניינת אותי.

דוגמא סופר בסיסית היא בסרטי מתכונים. חד משמעית – זה מצטלם מרהיב ומגרה מאוד. אין הרבה דברים יותר מזילים ריר מסרטוני מתכונים עשויים היטב. אבל אם אתן לך לבחור איך לבשל את המתכון, אני דיי בטוח שההעדפה שלך תהיה לכיוון הטקסט ולא הוידאו, כיוון שעם וידאו – צריך להחזיר אחורה, לעצור בדיוק בזמן, לראות כמה גרם מזה, כמה כוסות מההוא, כמה מעלות, שיט פספסתי, איפה זה היה? לעומת זאת, כשמדובר בטקסט – המתכון מולך כל הזמן.

פוסט שהוא טקסט הרבה יותר אפקטיבי מפוסט וידאו, אבל פוסט בלי תמונה יגרום לפחות אנשים לעצור ולקרוא את התכנים שלך, ולכן חשוב מאוד להוסיף לכל פוסט תמונה. כדאי שתהיה בעלת קשר לפוסט אבל זה לא חובה. מה כן חובה? שתהיה מספיק אטרקטיבית או מוזרה בכדי לגרום לאנשים לעצור. טקסט בעל השראה. אנשים יפים. אוכל מגרה (כמו התמונה שאני שמתי בראש הפוסט הזה). תמונה פוטוגנית שלך. תמונה שלך עושה משהו אקסטרימי. תמונה של העסק שלך. אייפון חדש בתוך אשפה. לא משנה מה, רק שיתפוס את הבן אדם בעיניים ויגרום לו לקרוא את משנתך.

3. פוסטים עם וידאו

אחרי ששכנעתי אותך שוידאו זה האויב וזאת תהיה טעות איומה לא להעלות פוסטים עם תמונה, אני אומר דבר הפוך לחלוטין: לא העלת וידאו? הפסדת.

כן, כן, אני יודע שאני קצת מקצין ומגזים, קיימים בעלי עסקים שבקושי מעלים וידאו והם מצליחים להתפרנס יפה רק בזכות הפוסטים שלהם. אבל זאת תהיה טעות מרה לא להעלות וידאו.

למה?!

ככה.

ועכשיו ברצינות – הרשתות החברתיות נותנות פוש אדיר לתכני וידאו. זה אומר שגם אם אנשים ייעצרו יותר מול תמונה מאשר מול וידאו שלך, עדיין יותר אנשים יראו שהוידאו הזה קיים, משמע שהם יראו שהעסק שלך קיים. מי שלא יעצור לצפות בוידאו, יחלוף על פניו ולתת המודע שלו ייכנס איזשהו משפט מהסרט שלך ו/או את שם העסק שלך. המשכת להעלות וידאו? מצוין, אותם אנשים ימשיכו להבחין בקיומך עוד ועוד.

הסיבה השנייה ואלי המרכזית ביותר היא שוידאו שלך מייצר אצל הצופה תחושה שהוא צופה בסוג של סלבריטאי. זה נשמע אידיוטי, אבל אין לך מושג כמה עובדתית זה נכון בשטח. בין רגע, לעסק שלך יש פנים, והפנים הללו מדברות ומשתפות מן המומחיות שלהן. ככל שנעלה יותר וידאו של עצמנו בו אנחנו נותנים ערך ללקוחות הפוטנציאליים שלנו – כך אנחנו מתקבעים בתודעה שלהם כמומחים לדבר.

זה מדהים כמה שזה עובד. זהו טריק סופר פשוט שגורם לך להיראות בפני אחרים כמספר אחת בתחום. אין פה שום אחיזת עיניים, סך הכל באמת יש לך ידע עצום בתחום המומחיות שלך, פשוט הבאת את זה לתודעה הציבורית של מכרייך וקהל הלקוחות שלך.

אני זוכר את הפעם הראשונה שהעליתי סרטון בו אני מדבר על משהו בעל ערך שיווקי ונותן טיפים.

"מי אני בכלל?" חשבתי לעצמי, "מי אני שאתן טיפים ואומר לאנשים איך לעשות ומה לעשות, יגידו שאני שרלטן, שאני חרטטן, שאני מאפגניסטן, שאני משתמש יותר מדי בחרוזים. למה אני עושה לעצמי את זה?!"

מיותר לציין שזאת מחשבה לגיטימית שעולה בראש של כל אלו העושים את צעדיהם הראשונים בעסק שלהם, אך זאת רק מחשבה ותו לו, שכן התוצאות בשטח הן אסטרונומיות. אנשים הגיבו לסרטון, פירגנו, החמיאו, שאלו שאלות, חלק התחילו להתכתב איתי בנוגע לדברים מסוימים, חלק התקשרו אלי להיעזר ולשאול שאלות. לקח לי זמן להבין את זה, אבל מבחינתם הצטיירתי כמומחה! אני! למה מי אני? בסך הכל בן אדם המעניק פתרונות שיווק אפקטייבים לעסקים ברשתות החברתיות. אמנם אני בעל ניסיון של יותר מעשר שנים, אבל מכאן ועד לקרוא לי מומחה?

כן.

גם לך יש מומחיות בדבר מה. בין אם עסקת בזה עשרות שנים ובין אם רק התחלת. זאת המומחיות שלך ואי אפשר לקחת זאת ממך. וידאו אחד שלך מדבר על המומחיות הזאת שווה יותר מאלף פוסטים. טוב, הגזמתי קצת, אבל זה לא רחוק מהמציאות.

וכן, זה עובד בכל עסק.

כל סוג של עסק.

(המאמר ממשיך אחרי טופס ההרשמה)


השם שלך (חובה)

האימייל שלך: (חובה)

טלפון (חובה)


אם העסק שלך הוא יחידני, כלומר אימון כושר, ייעוץ עסקי, עריכת דין, שרברבות, מכירת רהיטים, פיתוח אפליקציות, טיפול אלטרנטיבי, וכד' – זאת הפאקינג הזדמנות שלך. בכל סמארטפון יש מצלמה – נא להשתמש בזה בהתאם! רק להפנות את העדשה אל עצמך ולתת איזשהו טיפ בעל ערך לאנשים. נא להעלות כל יום טיפ אחר. או לספר על לקוחות מרוצים. או לתת מוטיבציה. לספר את הסיפור שלך, איפה היית לפני ואיפה אחרי. כל דבר. כמה שיותר.

העסק שלך הוא בעצם חברה? מצוין! כל חברה צריכה פנים, אפילו כמה מהם. כולנו יודעים מיהם הפנים של פייסבוק, נכון? זאת למרות שמלבדו יש עוד כמה מקבלי החלטות ומתווי דרך, כן?

על אראלה שמעתם? נכון, כאן מדובר יותר בקול מאשר בפנים, אבל הבנת את הרעיון. פתאום, יש למפעל הפיס בת אדם מאחוריו, מישהי אנושית, אחת כזאת המסמלת עבורנו את החופש הכלכלי אליו אנו כמהים. המהלך הגאוני הזה של מפעל הפיס יצר דחף גדול יותר אצל אנשים שממתינים לשיחת הטלפון מאראלה.

לחברת תוכנה בשם בי-לייב, העוסקת בפתרונות שידורי לייב בפייסבוק, יש כמה סרטוני הדרכה עם איזשהו פרזנטור אחיד, המשמש בעצם כמומחה מטעם החברה. הבחור הזה הוא לא המנכ"ל או מנהל השיווק, אלא בן אדם שאנחנו, כלקוחות פוטנציאליים, מזדהים איתו, נהנים מההסברים שלו ומחכים לסרטונים הבאים שלו. הבחור הזה בעצם מנגיש את התוכנה שלהם, גם שהיא לא מסובכת להבנה, ומעביר את הרעיון באופן ידידותי וחביב שבאמת עושה חשק להירשם כמנוי שלהם ולהשתמש בתוכנה.

נא לשים לב שאני לא מדבר כאן על סרטי תדמית שיווקיים ו/או פרסומיים עתירי תקציב, אלא על סרטים קטנים, מינימליסטיים, במינימום תקציב או השקעה, שימצבו אותך ואת העסק שלך ככתובת הראויה והיחידה למתן השירותים שהעסק שלך מציע.

הסרטים הללו הם סרטים היומיומיים שנותנים ערך ללקוחות פוטנציאליים שבעתיד הקרוב או הרחוק יומרו ללקוחות משלמים.

אם העסק שלך הוא מכירת מוצר כלשהו, אז פשוט צריך לצלם כל יום סרטון המציג את אחד המוצרים, לדבר עליו, לפאר אותו ולהוסיף קריאה לפעולה, משהו בסגנון של "מעוניינים במוצר? התקשרו עכשיו לטלפון… מהרו כי המבצע תופס רק היום ומחר המחיר עולה!". כמובן שמומלץ גם לשלב טיפים מסוימים. נאמר, אם העסק שלך הוא מכירת תכשיטים, אז להוסיף טיפים על התאמות של תכשיטים לבגדים מסוימים, אולי איזשהו טיפ לאיפור או טיפוח וכד'.

מומלץ מאוד גם לעשות סרט פרסומת תדמיתי כיוון שהסרט הזה הוא כמו אתר, משמש ככרטיס ביקור. מה שמוביל אותי לטיפ הבא:

4. לבנות אתר

האמת שרוב הלקוחות שלי הם עסקים בינוניים-גדולים עם אתר פעיל, גם אם לא מעודכן. אני לא בעד לא לעדכן אתר כמו שמעדכנים את עמוד הפייסבוק, או לפחות לגרום לו להיראות שהוא מתעדכן כל יום, אבל כל עוד הוא נראה מעולה והמסרים השיווקיים עוברים כמו שצריך – הכל פגז.

יחד-עם-זאת, ישנם לקוחות שלא מבינים למה צריך אתר אם יש להם עמוד פייסבוק. קודם כל אסייג ואומר שלמרות שאני דוגל באתר לכל בעל עסק, אך אני יודע שיש המון עסקים קטנים שיכולים להסתדר יפה בלי אתר. אממה, אתר גורם לעסק שלך להיראות מקצועי, אמין, יציב ורציני.

כשלקוחות חדשים פונים אלי אני מפנה אותם אל האתר שלי. נכון, יכולתי פשוט להפנות אותם אל לינקים של סרטונים ספציפיים ביוטיוב, משהו שאני גם ככה עושה, וייתכן והם ישכרו את שירותיי על סמך הסרטונים בלבד, אבל ברגע שהם רואים את האתר שלי הם מקבלים תחושה שהבן אדם שמולם הוא לא סטודנט שסיים אתמול קורס שיווק דיגיטלי, אלא מישהו בעל ניסיון שמומחה בלמנף עסקים של אחרים באמצעות אסטרטגיות שיווק וסרטוני וידאו תדמיתיים.

הכל בחיים זה עניין של ניראות. במיוחד בעסקים, כאשר רושם ראשוני קשה עד בלתי אפשרי לשנות. אם הרושם הראשוני שלך זה אתר או דף נחיתה ראוי – כבר עשית 50% מהעבודה. כמו לקוחות שמספרים שמישהו אמר להם לעשות קמפיין שמוביל לדף נחיתה, ואז הם הינדסו משהו בעצמם בלי באמת לדעת מה הם עושים ולא יצא מזה כלום. למה? כי דף הנחיתה היה נראה חובבני למכביר, אז ברור שהלקוחות שהם רוצים שיבואו אליהם – בדגש על רוצים – לא יבואו.

חשוב מאוד.

5. קידום ממומן

החיים, כמו עסקים, מאוד מאוד פשוטים. אנחנו אלו שמסבכים אותם לא לצורך. למה הכוונה?

אני בעל עסק המציב לעצמי יעד להרוויח מינימום איקס כסף בחודש. מה עלי לעשות?

אמרת נכון – לפרסם את העסק.

מגיעים לקוחות אך לא מספיק. מה עלי לעשות?

אמרת נכון פעם נוספת – להמשיך לפרסם.

הכל משחק של מספרים.

אם אני מדבר עם 100 לידים, מתוכם יוצאים לי 10 לקוחות ואני בכלל רוצה 20 לקוחות, מה עלי לעשות?

שוב פעם צדקת – לדבר עם 200 אנשים.

זהו.

זה הביג דיל.

הכל משחק של מספרים.

היום, ברשתות החברתיות, קל, פשוט ויחסית זול לפרסם. כן, כן, אני יודע ששמעת שפרסום בגוגל הוא מאוד יקר וגם בפייסבוק המחירים עלו משמעותית. נכון. אבל ידעת כמה עולה לפרסם בעיתון? או באתרים מסוימים? או בטלוויזיה? ידעת גם שרוב הזמן אין לך דרך לעקוב אחר הלקוחות שהגיעו מהפרסום שעשית אוף ליין? בטח ובטח שאין לך שום יכולת 'לצבוע' אותם ולהמשיך לפרסם להם את המבצעים שלך?

אין מה לעשות, יחסית לכלל עולם הפרסום, הפרסום בגוגל וברשתות החברתיות הוא זול משמעותית. אם נשתמש בדוגמא לעיל, אני יכול להצליח לדבר עם 200 לקוחות בחודש בלי קידום ממומן. סיכוי דיי קלוש, אבל יש סיכוי. אני פשוט אצטרך לפרפר 24 שעות בכל מקום – בעמוד העסקי בפייסבוק, בפרופיל האישי, בקבוצות בפייסבוק, באינטסגרם, בלינקדאין, בפינטרסט, ביוטיוב, רשימות תפוצה באימייל, להצטרף לקבוצות של אנשי עסקים, ליזום שתפ"ים, להפיק פודקאסטים ועוד ועוד ועוד.

לעומת זאת, אם אני עושה קידום ממומן, הדרך שלי לדבר עם 200 לקוחות מתקצרת משמעותית באופן דרסטי. נכון, עדיין כדאי ואף מומלץ להשקיע בכל אפיקי הפרסום האורגני שלעיל, אך בזכות קידום ממומן יישאר לי מספיק זמן להשקיע גם במשפחה שלי ובעצמי.

המון לקוחות שואלים אותי מה התקציב האידיאלי לקידום ממומן בפייסבוק. קשה לענות על כך כיוון שכל מקרה לגופו, אך אידיאלית – 100-200 ש"ח ליום. אם אין לך את התקציב הראוי אז הכל בסיידר, בפייסבוק/אינסטגרם אפשר לפרסם גם ב-10 ש"ח ביום, אבל אז מומלץ שהטירגוט שלך יהיה סופר מצומצם עם דגש על טווח המיקום הריאלי שלך.

גם כאן, המתמטיקה היא מאוד פשוטה – אם 1,000 ש"ח בחודש יביאו לך 100 לידים, אז 2,000 ש"ח בחודש יביאו לך 200 לידים, 4,000 ש"ח יביאו 400 וכן הלאה. המספרים הם להמחשה בלבד, צריך סכום גבוה יותר בשביל כמות לידים כזאת, אך הבנת את הנקודה.

פשוט, אה?

—————————–

לסיכום

נכון שלא חידשתי יותר מדי? מניח שלא. אבל אני מקווה שגרמתי לך בכל זאת להתפכח ולהבין שלהיות בעל עסק ולהזרים תנועה של לקוחות זה הרבה פחות מסובך ממה שזה נשמע, רק צריך להוציא לפועל את חמשת הטיפים הללו באופן עקבי, בלי להתייאש, גם בזמנים פחות אידיאליים, ובאיזושהי נקודה העסק יתפוצץ ויוביל לעסק שלך את התנועה הראויה עם הלקוחות הראויים לך.

הדבר היפה הוא שכשאנחנו נמצאים בתנועה חיובית, צצים לנו כל מיני רעיונות שלא חשבנו עליהם לפני כן ואט-אט אנחנו למדים לייצר תוכן שיווקי שמתאים לנו ליד כמו הכפפה הזאת עם החורים של האצבעות.

שתהיה לך שנת עסקים פורחת ומוצלחת!


רוצה להתייעץ בנוגע לאסטרטגיית שיווק או הפקת סרט תדמית לחברה שלך?

בשמחה רבה!

אני זמין באימייל האישי שלי: Ori@origalili.com

או בטלפון: 0773559575